Príbehy niektorých fontán sú naozaj zaujímavé, nečakané a história iných siaha poriadne do minulosti. Najmä v centre Bratislavy je niekoľko historických fontán s pekne zdobenými sochami a podstavcami, ktoré mnohí poznáme.
Vedia doplniť verejný priestor a skrášliť okolie. Majú tiež ekologický efekt, keďže recyklujú vodu, v horúcich dňoch osviežujú vzduch, pohlcujú prach a stišujú okolitý hluk.
Zaujímavé fontány v Ružinove
Vedeli ste, že v Bratislave je takmer dvesto fontán? V Ružinove ich je asi dvadsať a viaceré sú niečím výnimočné a netradičné. Alebo preslávené 😊
Našťastie, v lete takmer všetky fungujú, osviežujú vzduch a je veľmi príjemné si pri nich posedieť. Okolo ružinovských fontán to žije a tak sme sa aj my vybrali po stopách niektorých z nich. Vybrali sme ich 11 a berte to ako malú inšpiráciu na spoznávanie jednej z najobľúbenejších bratislavských štvrtí.
1. Vejárová
Začnime dvomi sestrami, ktoré nájdete v Parku Andreja Hlinku na Ružinovskej ulici (časť Trávniky). V roku 1978 vytvoril Vejárovú fontánu akademický sochár Ferdinand Milučký spolu s Ladislavom Mandáčekom a Júliou Kunovskou. Je z betónu, nehrdzavejúcej ocele a čadiča. Motív polkruhu sa opakuje aj v motíve vejára znázorneného strohým geometrickým tvarom.
2. Závojová
Druhá sestra – Závojová fontána je v Parku Andreja Hlinku ďalej smerom k Pošni a Ostredkom. Jej autorom je akademický sochár Jozef Vachálek a spoluautorom autor Vejárovej – Ferdinand Milučký.
Patrí k najväčším svojho druhu v meste, kovový objekt meria 845 x 1 281 cm, priemer nádrže má 36 metrov a priemer kruhového pódia má 15 m.
Závojová fontána tvorí súčasť lineárneho parku, ktorý navrhol Ferdinand Milučký ako komplexný projekt s pomníkom Karola Šmidkeho, s členením zelených plôch a s fontánami.
Práve túto fontánu považuje za najkrajší prvok dotvorenia verejného priestoru na Slovensku architekt Martin Zaiček. Zostavil publikáciu Bratislavské moderné fontány, takže má v nich naozaj prehľad.
3. Raketa
Toto je zasa jedna z našich najobľúbenejších a pre nás najkrajších (autor článku sa netají láskou k astronómii 😊) Je to pomerne atypická fontána od neznámeho autora, ktorá je v Kukorelliho parku (koniec Kvačalovej ulici vedúcej od Dulovho námestia) už od začiatku 60. rokov.
V roku 1990 ju údajne ukradli a o jej znovuzrodenie sa v roku 2017 postarali ľudia z občianskeho združenia Kukorelli rekonštrukciou fontány. O rok neskôr osadili repliku rakety, ktorá je zhotovená na základe historickej fotky.
4. Fontána pre Zuzanu
O tejto počuli mnohí a nielen Bratislavčania, ale desaťtisíce Čechov aj Slovákov. Jej oficiálny názov je Fontána lásky, ale vďaka ikonickému filmu v hlavnej úlohe s Evou Vejmělkovou ju poznáme ako Fontánu pre Zuzanu.
Pôvodne ju postavili na prelome rokov 1984 – 1985 iba ako nefunkčnú filmovú kulisu, z betónu a kovu, pričom mala rozmery 350 x 625 cm. Stojí vo vnútrobloku medzi ulicami Záhradnícka, Dohnányho, Šumavská a Kupeckého.
Počas nakrúcania filmu do nej tlačili vodu z cisterny a dlhé desaťročia nebola pripojená na žiadne siete. Až v roku 2007 prebehla jej celková rekonštrukcia a napojením na prítok vody sa z nej stala plnohodnotná fontána.
5. Milenci
Na Dulovom námestí nájdete najstaršiu fontánu v Ružinove. Milenci od akademického sochára Alexandra Trizuljaka vznikli v roku 1961. Vyrobili ju z bronzu, nehrdzavejúcej ocele, betónu a žuly.
Samotná socha milencov má rozmery 113 x 198 x 90 cm, sokel má rozmer 94 x 206 x 108 cm. Socha milencov svojim modernistickým výrazom štýlovo zodpovedá ranným šesťdesiatym rokom. V roku 1963 ju dokonca vystavili na celoštátnej prehliadke výtvarného umenia v Jazdiarni Pražského hradu. Jej vernú kópiu nájdete na Promenáde v Piešťanoch.
6. Fontána Vodná ruža
V časti Pošeň, kúsok od Gagarinovej ulice a Lidlu nájdete Vodnú ružu. Autormi fontány sú akad. soch. Vladimír Farár a ing. arch. Ladislav Pinkalský. Odhalili ju v roku 1972.
V strede štvorcového bazénu s travertínovým obkladom je umiestnená plastika z duralu, ktorá sa skladá zo sústavy ružíc umiestnených na vysokom pilieri. Voda dopadajúca na lopatky ružíc ich uvádza do pohybu. Preto sa fontána nazýva aj Lopatková alebo Kinetická.
7. Keramická fontána
V átriu budovy bývalého Štátneho projektového a typizačného ústavu na Trnavskej ceste 67 nájdete Keramickú fontánu od akademického sochára Imricha Vaneka z roku 1985. Je z betónu a pálenej hliny, s priemerom nádrže 450 cm. Je to jedna z mála dodnes zachovalých a funkčných keramických fontán na Slovensku.
8. Mozaiková
Od roku 1978 stojí pri Poliklinike Átrium na Rezedovej ulici, kúsok od Retra Mozaiková fontána. Dielo významného slovenského výtvarníka Ladislava Gandla je z betónu a mozaikového skla. Výška fontány je 253 cm a priemer bazéna má 305,5 cm. Voda vo fontáne strieka prudkým gejzírom uprostred kalicha a triešti sa na lupeňoch a podeste. Fontána je zaujímavá svojou farebnosťou a celoplošným použitím mozaiky.
9. Puk lipy
V ružinovskej časti Pošeň nájdete Puk lipy od sochára Alexandra Bilkoviča, a to z roku 1981. Na jej výrobu použili kov, travertín, kameň – riečne okruhliaky a betón. Vysoká je 410 cm. Sochára k tvaru fontány inšpiroval pradávny symbol Slovanov – strom lipy.
10. Fontána Mária
Fontána Mária pochádza z roku 1976 a jej autorom je Pavel Mikšík. Vyrobili ju z nehrdzavejúcej ocele a samotná socha je vysoká 250 cm s priemerom 200 cm. Nádrž má 1,2 x 1,5 metra. Mária stojí na otvorenom priestranstve v parčíku na Exnárovej ulici pri čísle 19, no kedysi sa nachádzala v Medickej záhrade, kde v polovici osemdesiatych rokov prebehla celková rekonštrukcia parku. Pavel Mikšík ju nahradil fontánou Labute a Mária sa presunula na Pošeň.
11. Kozmický kameň
Malá nezvyčajná fontánka, takmer prehliadnuteľná, ktorú v roku 1980 až 1985 zhotovili Pavol Binder a Tibor Gebauer. Vyrobili ju z mramoru, betónu a travertínu s rozmermi kocky 84 x 95 x 125 cm a nádrže 636 x 631,5 x 45 cm.
Nájdete ju v časti Ostredky pri gastroprevádzkach na nároží ulíc Meteorová a Vladimíra Clementisa.
Kúsok od nej v smere po Trnavskej ceste na Vrakunskú cestu je aj Fontána Uránový kameň pred bývalým obchodným centrom, v malom parku pri ceste.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Ružinovské Echo,
Juraj Kobela (1), wikimedia/Edison SK (1), Umeniemesta.sk/Matej Hakár (1)